Amplifier Research 15T4G18M1
SKU: 15T4G18M1Categories: RF Amplifiers
  • Rental Units Available
The Amplifier Research 15T4G18M1 is a solid-state microwave power amplifier. It delivers 15 watts of power from 4 to 18 GHz. This amplifier is suitable for various EMC testing, radar, and communication applications, offering high gain and excellent linearity.
DHS, FedEx International
Request Quick Quote 15T4G18M1
Equipment info
The Amplifier Research 15T4G18M1 is a solid-state TWT microwave amplifier delivering 15 W CW output across 4.2–18 GHz instantaneous bandwidth. This forced-air-cooled unit combines high gain, broadband coverage, and inherent mismatch tolerance—operating without damage across any load impedance magnitude or phase. Forward and reflected power display via front-panel digital interface enables real-time monitoring and menu-driven system status access.
Technical Specifications
Frequency Range: 4.2–18 GHz instantaneous bandwidth
Power Output:
• 15 W CW minimum (at output connector)
• 10 W in low harmonic modes
• 7 W minimum linear at 1 dB compression
Gain: 41.0 dB typical
Harmonic Distortion:
• 4.2–4.5 GHz: −0 dBc maximum, −1 dBc typical
• 4.5–5 GHz: −1 dBc maximum, −2 dBc typical
• 5–7 GHz: −2.5 dBc maximum, −4 dBc typical
• 7–10 GHz: −5 dBc maximum, −9 dBc typical
• 10–12 GHz: −8 dBc maximum, −12 dBc typical
• Above 12 GHz: −20 dBc maximum, −30 dBc typical
Impedance: 50 ohms
Power Input: 99–260 VAC, 50–60 Hz, single phase
– Key Features
• Output power foldback protection safeguards against excessive reflected power
• Self-contained forced-air cooling for simplified deployment
– Interfaces
• RF Input: Type N female (rear panel)
• RF Output: Type TNC female (rear panel)
• RF Output Sample Port: Type N female (rear panel)
• GPIB: IEEE-488 connector (f)
• Interlock: DB-15 female (rear panel)
– Typical Applications
MPN
15T4G18M1
Frequency Range
4.2–18 GHz
Voltage / Current Range
50–60 Hz, 99–260 VAC