Metrohm / Eco Chemie PGSTAT30 Potentiostat / Galvanostat Electrochemical System
SKU: PGSTAT30Categories: Laboratory Measurement Instruments
DHS, FedEx International
Request Quick Quote PGSTAT30
Equipment info
Technical Specifications
Electrical Performance
• Compliance Voltage: 30 V (20 V with booster modules)
• Maximum Current: 1 A (extendable to 10 A or 20 A with BSTR/BOOSTER modules)
• Bandwidth: >1 MHz